TÜRKİYE’de BİR İLK… BİYOMİMETİK MERKEZİ AÇILDI

26 Nisan 2023 Çarşamba günü İstanbul Doğadan İlham Alan İnovasyon- Biyomimetik Merkezinin açılışı gerçekleştirildi.

İçişleri Bakan Yardımcısı Sn. Mehmet ERSOY’un teşrifleri ile gerçekleştirilen programa; proje ortakları İstanbul Valiliği, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Çatalca Belediyesi, Çatalca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yöneticileri, Çatalca ilçesinin mahalle muhtarları, öğrenciler, Düşün Taşın Derneği üyeleri ve vatandaşlar iştirak etti.

Açılış konuşmasını, Düşün Taşın Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Selim ÇAVUŞ ‘un gerçekleştirdiği programda  Çavuş; “Bu merkez Düşün. Taşın Derneği’nin projesi olarak Türkiye’de ilk kez Biyomimetik yaklaşıma odaklanarak kurulmuş bir kalkınma ajansı projesi olacaktır. Çocuklar ve gençlerin bu merkeze gelerek Tasarım, Matematik, Mimari, Havacılık, Denizcilik, Askeri Teknolojiler alanlarındaki Biyomimetik Yaklaşımları tecrübe etmelerini sağlamak istiyoruz “ şeklinde konuştu.

Proje Koordinatörü Dr.Ahmet Talat US ‘un projenin vizyonunu paylaştığı sunumunda;” Problemlere karşı Doğa her zaman en estetik, en verimli çözümler üretmiştir. Bizler de

Biyomimetik yaklaşımla gençlere ve çocuklara; Doğayı Okuma, Anlama ve Çözüm üretme, bilgi ve yaklaşımını kazandırmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Proje ortaklarımız Çatalca İlçe Milli Eğitim Müdürü Tayfun ÖZYOLCU, Çatalca Belediye Başkanı Mesut ÜNER,  Çatalca Kaymakamı Erdoğan Turan ERMİŞ ‘in projemizi sundukları katkıları paylaştıkları konuşmalarının ardından, Milletvekilleri Hüseyin Bürge ve Tülay Kaynarca katılımcılara selamlama konuşmalarını gerçekleştirdi.

Programımızın son konuşmasını Çatalca’da Kaymakamlık görevi de yapmış olan İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy gerçekleştirdi. Konuşmalarında; “ Doğadan ilham alacağız, o ilhamı teknoloji ile harmanlayıp çocuklar ve gençlerin kullanabileceği hale getireceğiz” dedi

Bu merkezin ülkemize hayırlı olmasını temenni ederiz.