Çarpan Etkisi Liderlik Projesi

ÇARPAN ETKİSİ

Çarpan Etkisi, İstanbul’un kültür kıyısı olan Üsküdar ilçesindeki 32 ortaöğretim kurumundaki binlerce gence Proje Yazma, Sosyal Medya ve Teknoloji, Girişimcilik ve Gönüllülük Eğitimlerinin verilmesini kapsayan bir sosyal sorumluluk projedir. 14-18 yaş grubu gençler için belirlenen ideal konu başlıklarındaki eğitimler, seminer formatında gerçekleşecek olup alanında uzman kişiler tarafından verilmesi hedeflenmiştir.

Eğitimlere katılıp “ Benim de Çarpan Etkisi Oluşturacak Bir Fikrim Var!” deyip fikrini projeye dönüştürüp başvuru formunu dolduran ve projesi desteklenmeye hak kazanan kişiler Bursa Gezisi ile ödüllendirilecektir.

Proje Yazma Eğitimi sonrasında gençlerden toplumsal sorunlara çözüm üreten sosyal sorumluluk projeleri yazmaları istenecektir. Bunun sonucunda her okuldan en iyi iki proje seçilecek ve proje sahibi öğrencilerimiz ile Bursa’ya gidilerek 2 gece 3 gün sürecek olan Proje Döngüsü, Liderlik ve Takım Çalışması, Topluluk Önünde Konuşma ve Etkili Sunum Becerileri Eğitimleri ve atölye çalışmaları yapılacaktır. Eğitsel atölyelerin yanında Bursa gezisi ve tarihi yerleri ziyaret ile kültürel bir program gerçekleştirilecektir. Bu süreçte gençlerin liderlik özellikleri geliştirilecek olup yazmış oldukları projelerin hayata geçirilmesine de yardımcı olunacaktır. Projenin sonucunda 60 tane sosyal sorumluluk projesinin daha hayata geçmesi ile girişimci, gönüllü ve aktif yurttaşlık kavramını benimsemiş genç liderlerin yetişmesi sağlanacaktır. Böylece projemizin adındaki gibi bir çarpan etkisi oluşturulacak ve kazanımlarımız her daim artacaktır. Bursa’da verilecek Liderlik ve Takım Çalışması, Proje Döngüsü, Topluluk Önünde Konuşma ve Etkili Sunum Becerileri eğitimleri ve atölye çalışmalarıyla farklı bakış açısı ve fikirlere sahip donanımlı gençler yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

 

Bu Proje Kapsamında;

  • Gençlerin projelere destek veren kurumları tanıması ve fikirlerini proje formatına dönüştürerek gerçekleştirmesi
  • Sosyal medyayı faydalı yönde kullanması ve yeni teknolojileri tanıması
  • Gençlerin sosyal hayatta karşılaştığı sorunlara çözüm üreten ve gönüllülük ile aktif yurttaşlık kavramlarını benimseyerek sosyal hayata aktif katılması
  • Genç girişimcilerin tecrübelerinden faydalanma ve gençlerin kendi projelerini gerçekleştirmede girişimci ve kendine güvenen bireyler olması arzu edilen kazanımlardan sadece birkaçıdır.